Kako spremembe v celični steni bakterijske vrste Listeria monocytogenes vplivajo na tvorbo biofilma

Nika Janež, Jerica Sabotič (dopisna avtorica) in sodelavci so objavili pregledni članek o dognanjih s področja raziskav biofilmov o vlogi celične stene pri tvorbi biofilmov bakterijske vrste Listeria monocytogenes (DOI 10.1111/1751-7915.13847). Ta znanja so pomembna predvsem z vidika razvoja novih načinov in usmeritev za zagotavljanje učinkovitosti novih in obstoječih protimikrobnih sredstev. V preglednem članku smo zbrali dosedanja dognanja o vlogi posameznih struktur, ki sestavljajo celično steno, peptidoglikana, tejhojskih kislin in proteinov v celični steni, na razvoj biofilmov na abiotskih površinah.
Širši vpogled v tematiko pridobimo s pomočjo rezultatov analiz študij naključne mutagenize na osnovi celotnih genomov (ang. genome-wide), ki ga nadgradimo s podatki iz tarčnih študij, kjer so raziskali kakšno vlogo in pomen imajo posamezne strukture pri tvorbi biofilmov. Podatke pridobljene o bakterijski vrsti L. monocytogenes primerjamo z dostopnimi podatki o L. innocua, saj sta si sorodni, s to razliko, da L. innocua ni patogena. Ti podatki so pomembni predvsem zaradi tega, ker se L. innocua pogosto omenja kot modelni organizem za L. monocytogenes.
Poznavanje povezav med površinskimi strukturami, ki so vpletene v proces tvorbe biofilmov in virulenčnimi faktorji je zelo pomembno, saj biofilmi omogočajo bakterijam dolgoročno preživetje v raznovrstnih okoljih. Razumevanje vloge teh struktur pa bo prispevalo k razvoju novih strategij za nadzor mikroorganizmov, ki najbolj ogrožajo zdravje ljudi in živali.

Celoten članek si lahko preberete na naslednji povezavi: https://sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1751-7915.13847

Categories: Prva stran